Harika Sosyal Medya videoları oluşturmak için 11 ipucu

video nasıl hazırlanır

Günümüzde toplumsal medya videoları sınırları zorlamaya devam ediyor ve online reklam verenlerin% 86’sı bu tarz şeyleri marketing çabalarında kullanıyor. Bu meyil bir taraftan tüketicilerin markanın ürün ve hizmetlerini anlamalarına destek oluyor. Öte yandan, işletmelerin toplumsal hesaplarındaki trafiği artırmalarına, takipçilerini büyütmelerine ve satışlarını artırmalarına destek olur.
Videolar, markalar ve müşteriler içinde emniyet ve linkler oluşturdukça, marka sadakati geliştirdikçe, müşteri talibi kurmayı geliştirdikçe ve alakalı konuşmaları teşvik ettikçe toplumsal etkileşimi de geliştirir. İzlemeye ve paylaşmaya kıymet harika toplumsal medya videoları oluşturmanıza destek olmak için takip edebileceğiniz 11 ipucu.
Harika Sosyal Medya videoları için 11 ipucu

 1. Bir Strateji ile başlayın
  Herhangi bir içerik oluşturmaya başlamadan önce, ilkin toplumsal medya videolarınızı iyi mi izleyeceğinize dair bir plan yapın. Her marka, online yayınlamak için iyi mi kısa bir video yapılacağını bilmelidir! Bu, kitle araştırması, rakip kontrolü, düşünce oluşturma, içerik planlama, bütçe tahsisi, vazife delegasyonu ve benzerlerini içermelidir. Tüm bunlar, kampanyanızı oldukça daha etkin hale getirecek etkili videolar geliştirmenize destek olacaktır.
  Marka bilinirliğini artırmak, yaklaşan bir lansman ile alakalı sohbetler başlatmak ya da yeni takipçiler çekmek mi istiyorsunuz? Yeni kayıtlar, daha oldukça internet sitesi ziyareti ya da daha oldukça satış mı hedefliyorsunuz? Sebep ne olursa olsun, toplumsal medya videolarınızın hedefleri mevzusu ile alakalı net olmalısınız. Daha da önemlisi, bu genel iş hedeflerinizle ahenkli olmalıdır.
 2. Videolarınızı Kısa ve Tatlı Tutun
  Çok azca insan 15 ila 20 dakikadan fazla sürerse toplumsal medyada video izleyecek. Bu nedenle, kıymet sağlamaya devam ederken videolarınızı ısırık boyutunda ve tüketilmesi basit tutmak önemlidir. Bu adım, bütün fazla parçaların çıkarılmasını ve sadece en alakalı ve dikkat cazibeli parçaların tutulmasını gerektirir. Videolar dikkat çekmeli, bir mesaj paylaşmalı ve izleyicilerin hızlıca harekete geçmesini sağlamalıdır.
  Konunuz karmaşıksa ve oldukça fazla açıklamaya gereksinim duyuyorsa, onu daha ufak parçalara ayırabilirsiniz. Tüm detayları uzun bir videoya koymak yerine değişik yönlerden bahseden bir takım yapmayı düşünün.
 3. İlk birkaç saniyeyi Gerçekten Öne Çıkarın
  Günümüzde insanoğlu aşağı yukarı sekiz saniye sonra konsantrasyonlarını kaybediyorlar, bu yüzden onları yarasadan büyülemeniz gerekiyor. İlk birkaç saniye oldukça önemlidir, zira videoyu izlemeye devam edip etmeyeceklerine ya da öteki içeriğe geçip geçmeyeceklerine o vakit karar verirler.
  Düşündürücü sorular, kuvvetli kancalar, esin verici alıntılar, kuvvetli görseller ya da cazibeli müzikle başlayın. Logonuzu, markanızı, sloganınızı ya da vurgulamayı düşündüğünüz ürünü / hizmeti eklemeye çalışın, böylelikle insanoğlu sizi derhal tanıyacak ve aktarmaya çalıştığınız şey ile alakalı bir ipucu alacaktır. Girişiniz, insanları bundan sonra ne olacağını merak etmeli ve daha fazlasını bilmek istemelerini sağlamalıdır.
 4. Konuşma Varsa Altyazıları Ekleyin
  Video içinde ne olduğu dünyanın her yerinden insanlara ulaşabilir. Bu nedenle, dilinizi kesintisiz bir halde konuşmayan ve anlamış olmayan kişilerin videonuza rastlama şansı vardır. Altyazı eklemek, ana dili konuşmayanların ve işitme engelli kullananların içeriğinizi basitçe tüketmelerine destek olacaktır.
  Benzer şekilde, aşağı yukarı bütün toplumsal medya platformlarında paylaşılan videolar artık kendiliğinden ses olmadan başlıyor ya da oynatılıyor. Altyazıları dahil etmek, sessiz olsun ya da olmasın mesajınızı iletmenize destek olacaktır.
  İnsanlar genelde öteki bir şey yaparken ya da hareket halindeyken video izler. Ve neredeyse her zaman, bunu ses olmadan yaparlar. İşte o vakit altyazılar ehemmiyet kazanır. Ses kapalıyken bile, bunlar izleyicilerinizin dikkatini çekmenize ve neler olduğunu kaçırmamalarına imkân tanır.
 5. Doğal Aydınlatmayı Hedefleyin
  Aydınlatma videolarınızı meydana getirecek ya da kıracaktır. Ve tabii fer kullanmak bunu yapmanıza destek olacaktır!
  İçerideyken, kafi ışığın olduğu bir pencerenin ya da kapının yakınında video çektiğinizden emin olun. Ayrıca aleni havada bir şeyler almayı da tercih edebilirsiniz.
  Doğal fer kullanmak bunun yanı sıra doğru zamanlama ve ne vakit ateş edeceğinizi bilmekle ilgilidir.
  • Güneş batmadan derhal ilkin gerçekleşen Altın Saat, kırmızı, turuncu ve sarı tonlarına sahiptir. Günün bu saatinde gölgeler daha azca karanlık ve tonlar daha yumuşaktır.
 • Mavi Saat genelde gün batımından sonra ya da gün doğumundan ilkin 20 ila 30 dakika sürer. Videolarınıza zengin, serin bir ton ve huzur hissi sunar. Gökyüzünün koyu mavi olduğu ve arka planın mavimsi ışıkla dolu olduğu dış mekan ayarları için mükemmeldir.
 • Bulutlu günler dış mekan çekimleri için de mükemmeldir. Bazıları videonun mutsuz ve kasvetli görünmesini sağladığını düşünse de, gri hava ışığın daha yumuşak ve kusursuz bir halde yayılmasını sağlar.
 1. Harici Bir Mikrofon Kullanmayı Düşünün
  Tıpkı tenvir gibi, toplumsal medya videolarında da ses önemlidir. Telefonunuzu kullanarak çekim yapıyorsanız, dahili mikrofon yeteri kadar iyi olmayabilir. Videolarınızın anlatımınız yerine geçen arabaların seslerini ya da reel konferans yerine dışarıda havlayan köpekleri yakalamasını istemezsiniz. Bu nedenle, mikrofonlar da dahil olmak suretiyle iyi ekipmanlara yatırım yapmak zekice olacaktır, böylelikle yüksek kaliteli ses elde edersiniz.
 2. Müzik kullanıyorsanız, izin verildiğinden emin olun
  Videoların başarısında müzik esastır. İnsanların dikkatini çeker, izleyicilerin marka algısını denetim eder, ruh halini ve seyirciyle bağlantıyı belirler.
  Ancak, bütün şarkılar videolarda kullanılamaz. Eklemeden önce, hak sahiplerinden izin almanız gerekir. Aksi takdirde, telif hakkıyla korunan gereçleri çalmak için platformlarla başınız belaya girebilir.
  Örneğin, videolarda yasal olarak müzik kullanmak için Senkronizasyon Lisansını yayıncıdan ve Ana Lisansı kayıt etiketinden almanız gerekir. Müzik lisansı kulağa komplike geliyorsa ya da bütçeniz varsa, şarkıları Public Domain Music, Creative Commons Lisansı ve stock of production müzik kitaplığı altında düşünebilirsiniz.
 3. Hikayeye Odaklan
  Seyircinin dikkatini çekmek oldukça önemlidir, fakat onları bağlı tutmak daha da önemlidir. Ve bunu yapmak için, onların etrafta kalmasını isteyecek yüksek kaliteli içerik oluşturmalısınız. Videonuz sadece harika görünmeli, ses çıkarmalı ve harika hissetmemeli, bunun yanı sıra zeka, alaka düzeyi ve kıymeti olan dikkat cazibeli bir hikayeyi paylaşmalıdır.
  Hikaye anlatımı bölümü, takipçilerinizle rezonansa giren bir marka oluşturmanıza imkân tanır, bu nedenden dolayı onlarla şahsi bir irtibat oluşturmak ve duygularına dokunan bir mesaj iletmek önemlidir. Bu, videolarınızı bir sonraki seviyeye taşıyacak ve markanıza daha da iyi sonuçlar verecektir.
 4. Bir Harekete Geçirici Mesajla Bitirin
  İnsanlar videonuzun sonuna ulaştığında, nereye gideceklerini ya da daha sonra ne yapacaklarını bilmek isteyeceklerdir. Ve bu onlara yanıtı verme şansın. İzleyicilere bir gaye bırakın ve onlardan ne yapmalarını istediğinize göre hareket etmelerini teşvik edin.
  cta’nızın oldukça fazla satış odaklı olmaması icap ettiğini unutmayın, zira o vakit insanoğlu kapatılır. Bununla birlikte, planlama aşamasında belirlediğiniz kampanya hedeflerine ve iş hedeflerine geri dönmelidir.
 5. Farklı Kanallar için optimize Edin
  Aynı videoları oldukça sayıda kanalda yayınlamak makul gelebilir, fakat değişik ihtiyaçları olduğundan içeriğinizi her platform için optimize etmeniz gerekir.
  Sosyal medya görselleri mevzubahis olduğunda ebat ve biçim önemlidir. Her kanalın doğru boyutlarını, yönünü, video uzunluğu sınırını ve öteki mühim özelliklerini unutmayın. Bu şekilde doğru ve belirlediğiniz toplumsal ağa göre tatbik yapabilirsiniz.
 6. Nasıl Olduğunu Kontrol Et
  Kampanya devri süresince ve sonra videonuzun neticelerini ölçmek ve çözümleme etmek önemlidir. Önemli metrikleri takip edin, böylelikle içeriğinizi kaç kişinin görüntülediğini, etkileşimde olduğunu ve paylaştığını bilirsiniz.
  eClincher gibi kuvvetli bir toplumsal medya idare aracının yardımıyla, markanızın kampanyasını bütün toplumsal kanallarda basitçe izleyebilir, rakiplerinizi de takip edebilirsiniz. Sosyal medya videolarınızı izlemenize, çözümleme etmenize ve optimize etmenize destek olabiliriz, böylelikle ne kadar iyi yaptığınızı, içeriğinizin ne kadar etkili olduğunu ve iyi mi geliştirebileceğinizi anlayabilirsiniz.
  Sosyal medya videolarını kullanmak, iş neticelerini yönlendirmede ve kitle katılımını geliştirmede harbiden büyük bir potansiyele sahiptir. Ve bu 11 ipucu ile, kampanyalarınızı bir üst seviyeye çıkarma ve markanızın oldukça kalabalık bir dijital alanda varlığını ve alaka düzeyini en üst düzeye çıkarma yolundasınız.
  Video kampanyalarınız ve öteki toplumsal medya marketing çabalarınızla alakalı daha oldukça rehberliğe ihtiyacınız varsa, eClincher yardım etmek için burada olan güvenilir bir ortaktır. Bugün bizlere ulaşın ve bedava denemenize başlayın.
  Sıkça Sorulan Sorular
  Sosyal medya videoları yapmak için hangi donanıma ihtiyacım var?
  Kamera, Tripod, Mikrofon, Düzenleme yazılımı ve Aydınlatma dahil olmak suretiyle toplumsal medya videoları yapmak için gereksinim duyulan birtakım temel donanımlar vardır.
  Ne tür videolar toplumsal medyada en iyi kararı verir?
  Sosyal medyada en makul şekilde çalışan videolar eğlenceli, dikkat cazibeli ve paylaşılabilir videolardır. Eğlenceli, keyifli ya da resim olarak cazibeli içerik, genelde tamamiyle bilgilendirici içerikten daha başarılıdır. Ek olarak, kısa ve genelde bir dakikadan uzun olmayan videolar genelde daha uzun videolardan daha iyi performans gösterir.
  Ne tür videolar seyircileri cezbeder?
  Eğlenceli, bilgilendirici ve resim olarak cazibeli videoların seyircileri çekmesi muhtemeldir. İyi üretilmiş, dikkat cazibeli bir öykü özetleyen ve yüksek kaliteli grafik ve ses içeren videolar da izleyicilerin ilgisini çekmeye destek olabilir. Ek olarak, tanınmış kişilikleri ya da etkileyicileri içeren videolar, görüntülemeyi artırmaya destek olabilir.
  Bir videoyu trend yapan nedir?

Similar Posts