Dijital Zorbalık Nedir ?

Dijital zorbalık, internet üzerinden bir kişinin başka bir kişiye karşı yaptığı zararlı veya rahatsız edici davranışlardır. Dijital zorbalık, birçok farklı şekilde yapılabilir ve örnekler arasında aşağıdakiler yer alabilir:

 1. Özel hayatınızı ifşa eden fotoğraf veya videolar paylaşmak
 2. Özel hayatınızı ifşa eden bilgileri paylaşmak
 3. İnternet üzerinden hakaret etmek veya küfür etmek
 4. İnternet üzerinden korkutucu veya tehdit edici mesajlar göndermek
 5. İnternet üzerinden yalan yanlış bilgi paylaşmak veya yalan haberler yaymak
 6. İnternet üzerinden çirkin yorumlar yapmak veya ön yargılı mesajlar göndermek

Dijital zorbalık, insanların fiziksel ve psikolojik zararlarına neden olabilir ve hayatlarını olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle dijital zorbalığa karşı korunma önlemleri alınması ve dijital zorbalıkla mücadele edilmesi önemlidir.

Sosyal Medyada Dijital Zorbalık Nasıl Yapılır ?

Sosyal medya üzerinden dijital zorbalık yapılması, birçok farklı şekilde yapılabilir ve örnekler arasında aşağıdakiler yer alabilir:

 1. Özel hayatınızı ifşa eden fotoğraf veya videolar paylaşmak: Özel hayatınızı ifşa eden fotoğraf veya videolar paylaşarak, başka bir kişinin özel hayatını ifşa etmek dijital zorbalıktır.
 2. Özel hayatınızı ifşa eden bilgileri paylaşmak: Özel hayatınızı ifşa eden bilgileri paylaşarak, başka bir kişinin özel hayatını ifşa etmek dijital zorbalıktır.
 3. İnternet üzerinden hakaret etmek veya küfür etmek: İnternet üzerinden hakaret etmek veya küfür etmek, dijital zorbalıktır ve başka bir kişiyi rahatsız edebilir.
 4. İnternet üzerinden korkutucu veya tehdit edici mesajlar göndermek: İnternet üzerinden korkutucu veya tehdit edici mesajlar göndermek, dijital zorbalıktır ve başka bir kişiyi rahatsız edebilir.
 5. İnternet üzerinden yalan yanlış bilgi paylaşmak veya yalan haberler yaymak: İnternet üzerinden yalan yanlış bilgi paylaşmak veya yalan haberler yaymak, dijital zorbalıktır ve başka bir kişinin düşüncelerini yönlendirebilir veya yanıltabilir.

Similar Posts